Danuta Gierguń

Urodzona w 1940 r. w Kamieniu w woj. rzeszowskim. Niesłysząca od drugiego roku życia. Ukończyła Szkołę Podstawową i Zawodową dla Głuchych w Krakowie na kierunku krawiectwo.

Swój pierwszy obraz olejny namalowała w 1975 r. Zdobyła szereg czołowych nagród i wyróżnień, zwłaszcza na corocznych Ogólnopolskich Plenerach Malarskich Niesłyszących m.in. I miejsce w kategorii akwareli w Kłodzku (2000) i Murzasichlu (2003), w kat. olejnej w Raciborzu (2003 i 2004), w Przemyślu (2004), w kategorii grafiki w Łodzi (2005) oraz na Małopolskich Plenerach Malarskich Niesłyszących w Krakowie I miejsce (2000), II miejsce (1988, 1999), III miejsce (1996,2007).

Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Niepełnosprawnych Artystów na Tajwanie (1991) i Międzynarodowych Biennalach Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych, organizowanych przez Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Zdobyła wyróżnienia na I i II Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej w Skawinie (1989 i 1991).

Jest współzałożycielką i przewodniczącą Koła Malarskiego, działającego w Domu Kultury Polskiego Związku Głuchych w Krakowie od 1984r. do dnia dzisiejszego. Jest członkiem GAG Grupy Artystów Głuchych.

Miała 14 wystaw indywidualnych, w tym w Krakowie, Skawinie, w Polskim Związku Głuchych w Warszawie i Łodzi. Nagrodzona wieloma odznaczeniami, m.in. "Zasłużony Działacz Kultury", przyznaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w Warszawie, Złotą Odznaką Miasta Krakowa.

Obecnie na stałe mieszka w Skawinie. Maluje pejzaże, kwiaty, martwą naturę, architekturę w technikach: olej, akwarela, pastele. Jest mistrzem akwareli, to jej ulubiona technika. Z jej obrazów emanuje spokój, łagodność form, bogactwo i ciepło kolorów. delikatna gra światła i cienia, co sprawia, że odbiorcy chętnie obcują z jej sztuką i podziwiają ją.