Marek Krzysztof Lasecki

Malarz, grafik i surdopedagog urodzony w roku 1966 w Łodzi, obecnie mieszka w  Warszawie. Absolwent Wydziału Projektowania Graficznego i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Ma wrodzoną miłość do sztuki oraz talent do malowania. Inicjator i współzałożyciel Grupy Artystów Głuchych. Pomysłodawca plenerów artystycznych dla osób niesłyszących, znany animator kulturalny środowiska artystycznego osób niesłyszących w Polsce. Ma bogaty dorobek wystaw indywidualnych i zbiorowych zarówno w Polsce jak i za granicą. Dojrzały sposób podejścia doświadczonego artysty do sztuki najlepiej ujmują jego słowa: „Gdy zainteresuje mnie jakiś temat, zastanawiam się w jaki sposób go ująć, by jak najlepiej oddać to co widzę”.

Początki obecności sztuki w życiu Marka Laseckiego sięgają jego wczesnego dzieciństwa. Rysował od dziecka, a świadome zainteresowanie malarstwem pojawiło się w szkole średniej w Wejherowie. Marek Lasecki jest jednak przede wszystkim indywidualistą w malarstwie, nie poddającym się trendom, słuchającym wewnętrznego głosu.

Jeśli chodzi o te prace to ma taką swoją zasadę: „Jeżeli coś zwróci moją uwagę, to zabieram się do pracy”, dla rozwoju mojej twórczości i sposobu, w jaki powstają dzieła miało zjawisko kompensacji czyli zastępowania utraconego zmysłu słuchu, wzrokiem. To właśnie dzięki temu, poprzez dokładne zwracanie uwagi na otoczenie, dużą koncentrację, i specyficzny sposób widzenia świata może tworzyć swój własny, indywidualny i niespotykany nigdzie styl.

Jest artystą świadomym, obrał sobie konkretny kierunek swojej twórczości i w sposób niezmienny w nim podąża. Maluje we wszystkich technikach, najczęściej jednak w olejnej i akrylowej. Jego prace były wielokrotnie prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i Europie.