Jan Matejko, Anioł na kwiatonie

Film "Anioł na kwiatonie - karton do polichromii kościoła Mariackiego" w PJM

Jan Matejko to najwybitniejszy polski malarz historyczny - na swoich obrazach przedstawiał najważniejsze wydarzenia z przeszłości Polski. Był również znakomitym portrecistą. Był profesorem i dyrektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która dziś nosi jego imię.

Jan Matejko, Autoportret, 1887, fot. Pracownia Fotograficzna MNK     

W latach 1889-1891 przeprowadzono wielki remont krakowskiego kościoła Mariackiego - świątyni pochodzącej z z XIV wieku.  Postanowiono wymalować jego wewnętrzne ściany nawiązując do tradycji średniowiecznej. Jan Matejko wykonał projekt dekoracji malarskiej ścian zwany polichromią. Malarz przygotował kilkadziesiąt małych i dużych rysunków projektowych, które na ścianach kościoła malowali jego uczniowie, np. Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański. Artysta nadzorował prace. Anioł na kwiatonie to jeden z ponad sześćdziesięciu aniołów, które zostały namalowane na ścianach prezbiterium kościoła. Ten projekt jest duży, ma ponad 2 m wysokości i prawie 3 m szerokości.

Jan Matejko, Karton do polichromii Kościoła Mariackiego - Anioł na gotyckim kwiatonie, 1889, fot. Pracownia Fotograficzna MNK