Józef Mehoffer, Vita somnium breve
Film "Vita somnium breve" w PJM
Józef Mehoffer był polskim malarzem, grafikiem, projektantem witraży i sprzętów użytkowych. Urodził się w 1869 roku w Ropczycach, w dzisiejszym województwie podkarpackim. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, a jego mistrzem i nauczycielem był między innymi Jan Matejko. To jeden z najwybitniejszych artystów Młodej Polski – prądu artystycznego w sztuce, muzyce i literaturze, który przypadł na przełom XIX i XX wieku. Przyjacielem Józefa Mehoffera, a zarazem jego głównym rywalem w konkursach na malarskie realizacje, był Stanisław Wyspiański.
Józef Mehoffer, Autoportret, ok. 1898, fot. Pracownia Fotograficzna MNK
Zaprojektowany przez artystę witraż możemy oglądać w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Nosi on tytuł: Vita somnium breve, co po łacinie oznacza: „Życie snem krótkim”. Na witrażu przedstawione są trzy siedzące i uśmiechnięte kobiety. Ubrane są w piękne suknie. Dwie z nich na głowach mają korony, jedna - kapelusz. Wyglądają jak królowe. W tych postaciach ludzkich artysta uosobił trzy dziedziny sztuki - Malarstwo, Architektura, Rzeźba.
Kopia witraża Józefa Mehoffera "Vita somnium breve" (1904), wykonana w latach 1987-1988, fot. Pracownia Fotograficzna MNK